Kategorie: Angličtina

AJ- info rodičům

Vážení rodiče,

ráda bych Vás seznámila se změnami ve výuce anglického jazyka, jež se týkají především Vašich dětí, ale také Vás. Naším společným cílem jsou děti, které se nejen těší na školní výuku cizího jazyka, ale také zároveň rády seznamují s novými poznatky a nabytými vědomostmi své nejbližší v domácím prostředí – Vás, rodiče. Váš neskrývaný zájem o angličtinu, byť nemusíte znát jediné anglické slovíčko J, je vždy tou lepší variantou pro povzbuzení malého angličtináře než výroky typu: „S tím za mnou nechoď, já tomu vůbec nerozumím, to víš, já znám jen němčinu a ruštinu, rukama nohama se vždycky domluvím a ty budeš mít tolik peněz, že si zaplatíš překladatele……“ L. I v nevědomosti buďte dětem oporou a pomocníky minimálně tím, že projevíte zájem o společné sdílení všeho, co zažily při výuce ve škole. Zajímejte se o nová slovíčka. To je to nejdůležitější, neboť i ta nejintenzivnější školní výuka vyžaduje domácí přípravu, pokud chceme, aby byla úspěšná a produktivní. V první a druhé třídě doporučuji 10 až 12 minut denně (i o víkendu), ve třetí třídě 15 minut a od čtvrté třídy 20 minut denně. S každým dalším ročníkem doporučuji dobu domácího aktivního opakování prodlužovat o 5 minut. Zvyk je železná košile. Věřte, že začátky jsou především na Vás, rodičích. Děti (především ty starší) budou zpočátku odmlouvat a stávkovat, Vy ale musíte vydržet a nenechat se „strhnout k lenošení“. Děti si na tento opakovací rituál velmi rychle zvyknou a ony i Vy budete mít radost ze zvětšujícího se objemu slovní zásoby, jež v hlavičkách Vašich dětí zůstává a nemizí.

Pár rad, které v začátcích i koncích pomáhají:

• Motivujte (když nespleteš těchto 10 slovíček na téma Ovoce a zelenina, upečeme si koláč s překvapením, půjdeme si koupit ovoce, které jsme nikdy neochutnali apod…).

• Zapojte do hry sourozence, počítač, anglické pexeso….

• Dopřejte dětem zvukový vjem – pouštějte jim anglické písničky, kousek jejich oblíbeného animovaného filmu v angličtině, občas jim pusťe na 2 až 3 minuty zprávy na CNN, aby slyšely melodii jazyka, který se učí.

• Naučte je, že v případě nesnází jsou zde stránky www.helpforenglish.cz, www.grammar.cz, a mnoho dalších adres, kde najdou podporu a pomoc.

• Menším dětem dopřejte televizní kanály NICK JR nebo BABY TV, pokud je máte v nabídce. I na programech České televize lze najít pořady, které se v desetiminutových sekvencích věnují angličtině zábavnou formou (např. Hurvínkova angličtina).

• Nejen legohry či bojovky musí být na pravidelném „jídelníčku“, zkuste www.babytv.cz nebo www.pigy.cz a uvidíte, že se děti budou bavit a učit zároveň.

Pár změn s novým školním rokem:

• Hodnocení předevšímkartičkami, kde z výrazu pejska a textu pod obrázkem jednoznačně poznáte, jak si Vaše dítě v hodině angličtiny vedlo. Známky samozřejmě budeme používat také.

• Písemný domácí úkol z každé hodiny je samozřejmostí, při jeho zadávání se vždy přesvědčím, že všechny děti zadání rozumí a vědí, co se po nich chce. Zadání úkolu vždy píši na tabuli, děti si zadání opisují do úkolníčku. Pokud úkol nemají či zapomenou, pak domácí přípravu hodnotím jako nedostatečnou, tj. známkou 5. Toleruji jedno zapomenutí měsíčně, tj. pět za pololetí bez odrazu na finálním hodnocení. V případě, že je pro nevypracovaný domácí úkol pádný důvod, jenž písemnou formou sdělí rodiče přímo mně, pak je dítě omluveno.

• Slovníček není veden sešitovou formou, nýbrž kartičkovou. Bylo by dobré pořídit dětem skicák A4 pouze pro potřeby AJ a uzavíratelné umělohmotné pouzdro ( v OD TESCO za cca 10Kč), aby kartičky nepoztrácely, neboť jejich množství bude narůstat s množstvím požadované slovní zásoby.

• Na školní i domácí práci, zápisky či vlepované přehledy stačí jeden sešit č.523 s předtištěnými okraji (šíře řádku 12 mm), který si děti obalí, ve škole si jej společně nadepíšeme.

• V případě, že se rozhodnete pořídit svým dětem anglicko-český a česko-anglický slovník, pak vězte, že typů, druhů i cen je nepřeberné množství a ne všechny jsou pro konkrétní potřeby a věk vhodné. Může se stát, že draze koupený slovník bude roky ležet netknutý na poličce a nesplní to, co od něj očekáváte. Při koupi či objednávání slovníku přes internet je vždy dobré se předem poradit s odborníkem.

• Dbejte na to, aby Vaše děti měly vždy v aktovce vše, co na hodinu angličtiny potřebují. Chybějící učebnice rozhodně na znalostech nepřidá, učitel odbíhající kopírovat potřebné stránky lajdákovi bez učebnice nic nenaučí a čas strávený domlouváním kvůli zapomenutým pomůckám je k ničemu.

Děkuji Vám za pozorně přečtené informace a věřím, že děti, Vy i já budeme mít v tomto školním roce z angličtiny pouze příjemné zážitky. Pokud budete mít zájem vidět své děti při práci v hodině, není problém se po předchozí dohodě výuky zúčastnit. V případě jakýchkoliv nejasností či dotazů mě můžete kontaktovat na radka.zlatnikova@seznam.cz. Přeji Vám vše dobré a ať se učení daří.

Radka Zlatníková