Vynášení Morany

24. 3. 2017 – Vynášení Morany

V pátek jsme se učili pouze první dvě vyučovací hodiny, v plánu byla akce „Vynášení Morany“. Morana, Morena či Mařena se nesla k říčce Cidlině ve slušivém outfitu. Oblékli jsme ji do fialových tepláků a oranžového trička, vypadala spíš jako atletkaJ. Prvňáčky, kteří se této akce účastnili poprvé, jsme seznámili s lidovým zvykem, jenž má v české lidové kultuře své pevné místo. Rozloučit se se zimou a přivítat jaro vhozením zapálené Morany do Cidliny děti zaujalo. Ochotně si vyslechly i básničky, jež se za pomoci ústní lidové slovesnosti doposud předávají z generace na generaci. Vycházka splnila účel. Děti zaznamenaly změnu, probouzející se přírodu, šum větru ve větvích stromů měnících svoji barvu, lidi pracující na svých zahradách a vůni jara s příslibem nových zážitků. Krásné jaro, pohodové dny prozářené sluncem a energii pro nadcházející jarní práce vám všem přejí všichni ze slatinské školy.